Uefa Nations League B 2020/2021
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 3 september–18 november 2020 | ||
Deltagare | |||
Nationer | 16 | ||
Statistik | |||
Matcher | 48 | ||
Mål | 107 (2,2 per match) | ||
Uppflyttade | Tjeckien Ungern Wales Österrike | ||
Nedflyttade | Bulgarien Nordirland Slovakien Turkiet | ||
| |||
|
Uefa Nations League B 2020/2021 spelas mellan 3 september och 18 november 2020.
Grupper
Grupp 1
Grupp 1 | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 33 (2,8 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Österrike | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 13 |
2 | Norge | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 8 | +4 | 10 |
3 | Rumänien | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 9 | −1 | 8 |
4 | Nordirland | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 11 | −7 | 2 |
4 september 2020 | Österrike | 1 – 2 | Norge | Ullevaal Stadion | ||
20:45 UTC+2 | Erling Haaland 66′ | (0 – 1) Rapport | 35′ Michael Gregoritsch 54′ (str.) Marcel Sabitzer | Oslo Publik: 0[a] Domare: Mattias Gestranius (Finland) | ||
4 september 2020 | Rumänien | 1 – 1 | Nordirland | Arena Națională | ||
21:45 UTC+3 | George Pușcaș 25′ | (1 – 0) Rapport | 86′ Gavin Whyte | Bukarest Publik: 0[a] Domare: François Letexier (Frankrike) | ||
7 september 2020 | Österrike | 2 – 3 | Rumänien | Wörthersee Stadion | ||
20:45 UTC+2 | Christoph Baumgartner 17′ Karim Onisiwo 81′ | (1 – 1) Rapport | 3′ Denis Alibec 51′ Dragoș Grigore 70′ Alexandru Maxim | Klagenfurt Publik: 0[a] Domare: Glenn Nyberg (Sverige) | ||
7 september 2020 | Nordirland | 1 – 5 | Norge | Windsor Park | ||
19:45 UTC+1 | Paddy McNair 6′ | (1 – 3) Rapport | 2′ Mohamed Elyounoussi 7′, 58′ Erling Haaland 19′, 47′ Alexander Sørloth | Belfast Publik: 0[a] Domare: Bartosz Frankowski (Polen) | ||
11 oktober 2020 | Norge | 4 – 0 | Rumänien | Ullevaal Stadion | ||
18:00 UTC+2 | Erling Haaland 13′, 64′, 74′ Alexander Sørloth 39′ | (2 – 0) Rapport | Oslo Domare: Ivan Kružliak (Slovakien) | |||
11 oktober 2020 | Nordirland | 0 – 1 | Österrike | Windsor Park | ||
19:45 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 42′ Michael Gregoritsch | Belfast Domare: Petr Ardeleánu (Tjeckien) | |||
14 oktober 2020 | Norge | 1 – 0 | Nordirland | Ullevaal Stadion | ||
20:45 UTC+2 | Stuart Dallas 68′ (sjm.) | (0 – 0) Rapport | Oslo Domare: Kristo Tohver (Estland) | |||
14 november 2020 | Rumänien | 0 – 1 | Österrike | Ilie Oană Stadium | ||
21:45 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 76′ Alessandro Schöpf | Ploiești Domare: Daniel Stefański (Polen) | |||
15 november 2020 | Österrike | 2 – 1 | Nordirland | Ernst-Happel-Stadion | ||
20:45 UTC+1 | Louis Schaub 81′ Adrian Grbić 87′ | (0 – 0) Rapport | 75′ Josh Magennis | Wien Domare: Maurizio Mariani (Italien) | ||
15 november 2020 | Rumänien | 3 – 0 (tilldelad) | Norge | Arena Națională | ||
21:45 UTC+2 | Rapport | Bukarest Domare: Ali Palabıyık (Turkiet) | ||||
18 november 2020 | Österrike | 1 – 1 | Norge | Ernst-Happel-Stadion | ||
20:45 UTC+1 | Adrian Grbić 90+4′ | (0 – 0) Rapport | 61′ Ghayas Zahid | Wien Domare: Benoît Bastien (Frankrike) | ||
18 november 2020 | Nordirland | 1 – 1 | Rumänien | Windsor Park | ||
19:45 UTC±0 | Liam Boyce 56′ | (0 – 0) Rapport | 81′ Eric Bicfalvi | Belfast Domare: Sandro Schärer (Schweiz) | ||
Grupp 2
Grupp 2 | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 26 (2,2 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tjeckien | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 5 | +4 | 12 |
2 | Skottland | 6 | 3 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 10 |
3 | Israel | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 | 8 |
4 | Slovakien | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | −5 | 4 |
4 september 2020 | Skottland | 1 – 1 | Israel | Hampden Park | ||
19:45 UTC+1 | Ryan Christie 45′ (str.) | (1 – 0) Rapport | 73′ Eran Zahavi | Glasgow Publik: 0[a] Domare: Slavko Vinčić (Slovenien) | ||
4 september 2020 | Slovakien | 1 – 3 | Tjeckien | Tehelné pole | ||
20:45 UTC+2 | Ivan Schranz 88′ | (0 – 0) Rapport | 48′ Vladimír Coufal 53′ (str.) Bořek Dočkal 86′ Michael Krmenčík | Bratislava Publik: 0[a] Domare: Andris Treimanis (Lettland) | ||
7 september 2020 | Tjeckien | 1 – 2 | Skottland | Andrův stadion | ||
20:45 UTC+2 | Jakub Pešek 12′ | (1 – 1) Rapport | 27′ Lyndon Dykes 52′ (str.) Ryan Christie | Olomouc Publik: 0[a] Domare: Serdar Gözübüyük (Nederländerna) | ||
7 november 2020 | Israel | 1 – 1 | Slovakien | Netanya Stadium | ||
21:45 UTC+3 | Ilay Elmkies 90+1′ | (0 – 1) Rapport | 14′ Michal Ďuriš | Netanya Publik: 0[a] Domare: Nikola Dabanović (Montenegro) | ||
11 oktober 2020 | Israel | 1 – 2 | Tjeckien | Sammy Ofer Stadium | ||
21:45 UTC+3 | Eran Zahavi 56′ | (0 – 1) Rapport | 14′ (sjm.) Joel Abu Hanna 48′ Matěj Vydra | Haifa Domare: Tiago Martins (Portugal) | ||
11 oktober 2020 | Skottland | 1 – 0 | Slovakien | Hampden Park | ||
19:45 UTC+1 | Lyndon Dykes 54′ | (0 – 0) Rapport | Glasgow Domare: Davide Massa (Italien) | |||
14 oktober 2020 | Skottland | 1 – 0 | Tjeckien | Hampden Park | ||
14:00 UTC+1 | Ryan Fraser 6′ | (1 – 0) Rapport | Glasgow Domare: Felix Zwayer (Tyskland) | |||
14 oktober 2020 | Slovakien | 2 – 3 | Israel | Anton Malatinský Stadium | ||
20:45 UTC+2 | Marek Hamšík 16′ Róbert Mak 38′ | (2 – 0) Rapport | 68′, 76′, 89′ Eran Zahavi | Trnava Domare: Alejandro Hernández Hernández (Spanien) | ||
15 november 2020 | Slovakien | 1 – 0 | Skottland | Anton Malatinský Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Ján Greguš 32′ | (1 – 0) Rapport | Trnava Domare: István Kovács (Rumänien) | |||
15 november 2020 | Tjeckien | 1 – 0 | Israel | Doosan Arena | ||
20:45 UTC+1 | Vladimír Darida 7′ | (1 – 0) Rapport | Plzeň Domare: Srđan Jovanović (Serbien) | |||
18 november 2020 | Tjeckien | 2 – 0 | Slovakien | Sinobo Stadium | ||
20:45 UTC+1 | Tomáš Souček 17′ Zdeněk Ondrášek 55′ | (1 – 0) Rapport | Prag Domare: Cüneyt Çakır (Turkiet) | |||
18 november 2020 | Israel | 1 – 0 | Skottland | Netanya Stadium | ||
21:45 UTC+2 | Manor Solomon 44′ | (1 – 0) Rapport | Netanya Domare: Paweł Raczkowski (Polen) | |||
Grupp 3
Grupp 3 | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 31 (2,6 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ungern | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 |
2 | Ryssland | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 12 | −3 | 8 |
3 | Serbien | 6 | 1 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 6 |
4 | Turkiet | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 8 | −2 | 6 |
3 september 2020 | Ryssland | 3 – 1 | Serbien | VTB Arena | ||
21:45 UTC+3 | Artem Dzyuba 48′ (str.), 82′ Vyacheslav Karavayev 69′ | (0 – 0) Rapport | 78′ Aleksandar Mitrović | Moskva Publik: 0[a] Domare: William Collum (Skottland) | ||
3 september 2020 | Turkiet | 0 – 1 | Ungern | New Sivas 4 Eylül Stadium | ||
21:45 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 80′ Dominik Szoboszlai | Sivas Publik: 0[a] Domare: Artur Soares Dias (Portugal) | |||
6 september 2020 | Ungern | 2 – 3 | Ryssland | Puskás Aréna | ||
18:00 UTC+2 | Roland Sallai 62′ Nemanja Nikolić 70′ | (0 – 2) Rapport | 15′ Anton Miranchuk 34′ Magomed Ozdoyev 46′ Mário Fernandes | Budapest Publik: 0[a] Domare: Maurizio Mariani (Italien) | ||
6 september 2020 | Serbien | 0 – 0 | Turkiet | Stadion Rajko Mitić | ||
20:45 UTC+2 | Rapport | Belgrad Publik: 0[a] Domare: Aleksei Kulbakov (Belarus) | ||||
11 oktober 2020 | Ryssland | 1 – 1 | Turkiet | VTB Arena | ||
21:45 UTC+3 | Anton 28′ | (1 – 0) Rapport | 62′ Kenan Karaman | Moskva Domare: Matej Jug (Slovenien) | ||
11 oktober 2020 | Serbien | 0 – 1 | Ungern | Stadion Rajko Mitić | ||
20:45 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 20′ Norbert Könyves | Belgrad Domare: Sandro Schärer (Schweiz) | |||
14 oktober 2020 | Ryssland | 0 – 0 | Ungern | VTB Arena | ||
21:45 UTC+3 | Rapport | Moskva Domare: Michael Oliver (England) | ||||
14 oktober 2020 | Turkiet | 2 – 2 | Serbien | Türk Telekom Stadium | ||
21:45 UTC+3 | Hakan Çalhanoğlu 57′ Ozan Tufan 76′ | (0 – 1) Rapport | 22′ Sergej Milinković-Savić 49′ (str.) Aleksandar Mitrović | Istanbul Domare: Georgi Kabakov (Bulgarien) | ||
15 november 2020 | Turkiet | 3 – 2 | Ryssland | Atatürk Olimpiyat Stadyumu | ||
20:00 UTC+3 | Kenan Karaman 26′ Cengiz Ünder 32′ Cenk Tosun 52′ (str.) | (2 – 1) Rapport | 11′ Denis Cheryshev 57′ Daler Kuzyayev | Istanbul Domare: Szymon Marciniak (Polen) | ||
15 november 2020 | Ungern | 1 – 1 | Serbien | Puskás Aréna | ||
20:45 UTC+2 | Zsolt Kalmár 39′ | (1 – 1) Rapport | 17′ Nemanja Radonjić | Budapest Domare: Glenn Nyberg (Sverige) | ||
18 november 2020 | Ungern | 2 – 0 | Turkiet | Puskás Aréna | ||
20:45 UTC+1 | Dávid Sigér 57′ Kevin Varga 90+5′ | (0 – 0) Rapport | Budapest Domare: Ivan Kružliak (Slovakien) | |||
18 november 2020 | Serbien | 5 – 0 | Ryssland | Stadion Rajko Mitić | ||
20:45 UTC+1 | Nemanja Radonjić 10′ Luka Jović 25′, 45+1′ Dušan Vlahović 41′ Filip Mladenović 64′ | (4 – 0) Rapport | Belgrad Domare: Anthony Taylor (England) | |||
Grupp 4
Grupp 4 | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 17 (1,4 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wales | 6 | 5 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 16 |
2 | Finland | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 12 |
3 | Irland | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 4 | −3 | 3 |
4 | Bulgarien | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 7 | −5 | 2 |
3 september 2020 | Bulgarien | 1 – 1 | Irland | Nationalstadion Vasil Levski | ||
21:45 UTC+3 | Bozhidar Kraev 56′ | (0 – 0) Rapport | 90+3′ Shane Duffy | Sofia Publik: 0[a] Domare: Manuel Schüttengruber (Österrike) | ||
3 september 2020 | Finland | 0 – 1 | Wales | Olympiastadion | ||
21:45 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 80′ Kieffer Moore | Helsingfors Publik: 0[a] Domare: Daniel Siebert (Tyskland) | |||
6 september 2020 | Wales | 1 – 0 | Bulgarien | Cardiff City Stadium | ||
14:00 UTC+1 | Neco Williams 90+4′ | (0 – 0) Rapport | Cardiff Publik: 0[a] Domare: Fábio Veríssimo (Portugal) | |||
6 september 2020 | Irland | 0 – 1 | Finland | Aviva Stadium | ||
17:00 UTC+1 | (0 – 0) Rapport | 64′ Fredrik Jensen | Dublin Publik: 0[a] Domare: Fabio Maresca (Italien) | |||
11 oktober 2020 | Irland | 0 – 0 | Wales | Aviva Stadium | ||
14:00 UTC+1 | Rapport | Dublin Domare: Anastasios Sidiropoulos (Grekland) | ||||
11 oktober 2020 | Finland | 2 – 0 | Bulgarien | Olympiastadion | ||
19:00 UTC+3 | Robert Taylor 52′ Fredrik Jensen 67′ | (0 – 0) Rapport | Helsingfors Domare: Erik Lambrechts (Belgien) | |||
14 oktober 2020 | Finland | 1 – 0 | Irland | Olympiastadion | ||
19:00 UTC+3 | Fredrik Jensen 66′ | (0 – 0) Rapport | Helsingfors Domare: Lionel Tschudi (Schweiz) | |||
14 oktober 2020 | Bulgarien | 0 – 1 | Wales | Nationalstadion Vasil Levski | ||
21:45 UTC+3 | (0 – 1) Rapport | 85′ Jonny Williams | Sofia Domare: Aliyar Aghayev (Azerbajdzjan) | |||
15 november 2020 | Bulgarien | 1 – 2 | Finland | Nationalstadion Vasil Levski | ||
19:00 UTC+2 | Dimitar Iliev 68′ (str.) | (0 – 2) Rapport | 7′ Teemu Pukki 45+1′ Robin Lod | Sofia Domare: Donatas Rumšas (Litauen) | ||
15 november 2020 | Wales | 1 – 0 | Irland | Cardiff City Stadium | ||
17:00 UTC±0 | David Brooks 67′ | (0 – 0) Rapport | Cardiff Domare: Petr Ardeleánu (Tjeckien) | |||
18 november 2020 | Irland | 0 – 0 | Bulgarien | Aviva Stadium | ||
19:45 UTC±0 | Rapport | Dublin Domare: Lawrence Visser (Belgien) | ||||
18 november 2020 | Wales | 3 – 1 | Finland | Cardiff City Stadium | ||
19:45 UTC±0 | Harry Wilson 29′ Daniel James 46′ Kieffer Moore 84′ | (1 – 0) Rapport | 63′ Teemu Pukki | Cardiff Domare: Jesús Gil Manzano (Spanien) | ||
Anmärkningslista
Källor
|
Media som används på denna webbplats
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Simple black left arrow
Simple black right arrow
Författare/Upphovsman: Gutten på Hemsen, Licens: CC0
Flag of Norway with colors from the previous version on Commons. This file is used to discuss the colors of the Norwegian flag.
Författare/Upphovsman: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licens: CC0
A soccer ball with shade.
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Darker green arrow up.