Keminmaa

Keminmaa
Keminmaa (finska)
Kommun
Keminmaa kommuns vapen
LandFinland Finland
LandskapLappland
Admin. centrumLaurila
Area647,23 km² (2016-01-01)[1]
 - land626,3 km²
 - vatten20,93 km²
Folkmängd7 904 (2021-12-31)[2]
 - män4 049 (2020-12-31)[2]
 - kvinnor3 935 (2020-12-31)[2]
Befolkningstäthet12,62 invånare/km²[2][1]
Kommunkod241
Geonames653257
Språk (2021-12-31)[3]
- Finska:
- Svenska:
- Samiska:
- Övriga:
 
98,9 %
0,2 %
0,1 %
0,9 %
Läge65°48′05″N 24°32′40″Ö / 65.80139°N 24.54444°Ö / 65.80139; 24.54444
Keminmaa kommuns läge
Keminmaa kommuns läge
Keminmaa kommuns läge
Webbplats: www.keminmaa.fi
Keminmaa kommunvapen.

Keminmaa (före 1979 Kemi landskommun, finska: Kemin maalaiskunta) är en kommun i landskapet Lappland i Finland. Keminmaa har 7 904 invånare (2021) och täcker en yta på 647,23 km². Keminmaa är en enspråkigt finsk kommun. Kommunen gränsar till Kemi i söder, Torneå i väster, Tervola i norr och Simo i öster.

Mellan Keminmaa och Torneå går världens nordligaste motorväg.

Administrativ historik

1938 överfördes ett område med 14 716 invånare till Kemi stad från Kemi landskommun.[4] Före 1 januari 1979 hette kommunen Kemi landskommun (finska: Kemin maalaiskunta).[5]

Tätorter

Vid Statistikcentralens tätortsavgränsning den 31 december 2021 fanns två tätorter inom Keminmaa kommuns område:[6]

NrTätortFolkmängd
1Kemi centraltätort (del av)6 707
2Koroiskylä252

Politik

Mandatfördelning i Keminmaa kommun, valen 1976–2021

ValårVFSDPGRÖNÖVRSAFCLFPKDSAMLGrafisk presentation, mandat och valdeltagandeTOT%Könsfördelning (M/K)
1976103113
103113
2781,4
1980931113
93113
2783,8
1984941165
94165
3579,5
1988931175
93175
3576,7
19921042154
1042154
3576,6
19969211814
92184
3568,6
20001131515
113155
3563,7
20041024163
1024163
3565,7
2411
2008826172
826172
3566,6
2213
20125283161
528316
3566,0
2312
20177271131
72713
3161,0
1813
20216184102
684102
3156,6
1813
  • Kolumnen övriga representerar:
    • För valet 2021 Keminmaalaisten Parhaaksi - yhteislista (8).
Data hämtat från Statistikcentralen och Doria.fi, Statistikcentralens digitaliserade historiska statistik

Valresultat i kommunalvalet 2017

PartiRöstfördelningMandatfördelning
AntalAndel %Antal
+−
Andel %
+−
Antal+−
 Centern i Finland&&&&&&&&&&&01584.&&&&&01 58440,1-294-3,213-3
 Keminmaalaisten Parhaaksi -yhteislista86121,8-71-0,37-1
 Vänsterförbundet85721,7+166+5,87+2
 Finlands Socialdemokratiska Parti2386,0-17+0,120
 Samlingspartiet1874,7+17+0,810
 Sannfinländarna1844,7-170-3,51-2
 Kristdemokraterna i Finland431,1+13+0,400
 Gröna förbundet*00-34-0,800
Giltiga röster totalt&&&&&&&&&&&03954.&&&&&03 954100,0-39031-4
Ogiltiga röster310,8
Valdeltagande&&&&&&&&&&&03985.&&&&&03 98561,0-5,0
Röstberättigade&&&&&&&&&&&06534.&&&&&06 534-110

Källa:[7][8]

Partier eller valmansföreningar med en asterisk (*) ställde inte upp med kandidater i valet. I valet ställde Centern och Kristdemokraterna upp i ett valförbund.[9]

Demografi

Befolkningsutveckling

Befolkningsutvecklingen i Keminmaa kommun 1975–2020[10]
ÅrFolkmängd
1975
 
7 007
1980
 
7 721
1985
 
8 798
1990
 
9 143
1995
 
9 411
2000
 
8 930
2005
 
8 926
2010
 
8 573
2015
 
8 388
2020
 
7 984
Anm: Uppgifterna avser förhållandena den 31 december nämnda år enligt områdesindelningen den 1 januari 2022.

Språk

Befolkningen efter språk (modersmål) den 31 december 2022. Finska, svenska och samiska räknas som inhemska språk då de har officiell status i landet. Resten av språken räknas som främmande. För språk med färre än 10 talare är siffran dold av Statistikcentralen på grund av sekretesskäl.[11][3]

SpråkTalare 2022-12-31
AntalAndel (%)
Hela befolkningen7 771100,0
Inhemska språk totalt7 69399,0
Finska7 68198,8
Svenska110,1
Samiska10,0
Främmande språk totalt781,0
Ryska130,2
Språk med färre än 10 talare650,8
Andel av befolkningen som talar inhemska respektive främmande språk.







 Finska (98,8 %)
 Svenska (0,1 %)
 Samiska (0,0 %)
 Främmande språk (1,1 %)

Kyrkor

Keminmaa gamla kyrka

Under 1300-talets andra kvartal bildades Kemi kapell under Pedersöre socken och blev en självständig kyrksocken senast vid sekelskiftet 1400.[12]

Keminmaa gamla kyrka är uppförd i sten omkring 1530. Planen består av ett långhus med sakristia i norr. Ett tidigare vapenhus i söder revs omkring 1660. Interiören har ett innertak av brädor byggt på 1640-talet och bemålat några decennier senare. Kyrkan övergavs 1799, men användes fram till 1910-talet för jordfästningar. I senare tid har den blivit en stor sevärdhet.

En ny kyrka uppfördes 1794-1799, men visade sig så illa byggd att den fick nedrivas bit för bit. Den nuvarande kyrkan tillkom 1824-1827.

Se även

  • Kemi stad

Källor

  • Hiekkanen, Markus (2020). Finlands medeltida stenkyrkor. Stockholm: Kungl. Vitterhets historie och antikvitetsakademien. sid. 620-625. Libris n0bnsbs4l2bcgvwv. ISBN 9789188763112 

Noter

  1. ^ [a b] ”Finlands areal kommunvis 1.1.2016”. Lantmäteriverket. 1 januari 2016. http://www.maanmittauslaitos.fi/sites/default/files/alat16_su_nimet_0.xlsx. Läst 2 april 2016. 
  2. ^ [a b c d] ”Befolkning efter ålder (1-års) och kön områdesvis, 1972-2021”. Statistikcentralen. 31 mars 2022. https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/sv/StatFin/StatFin__vaerak/statfin_vaerak_pxt_11re.px. Läst 22 mars 2023. 
  3. ^ [a b] ”11ra -- Nyckeltal för befolkningen efter område, 1990-2022”. Statistikcentralen. https://statfin.stat.fi/PxWeb/pxweb/sv/StatFin/StatFin__vaerak/statfin_vaerak_pxt_11ra.px/. Läst 27 april 2023. 
  4. ^ ”Befolkningens näringsgren : Befolkning efter näringsgren kommunvis åren 1880–1975” (på finska & svenska). Statistikcentralen. 24 december 1973. sid. 293. https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/91484/xtia_vael_1880-1975_1979_dig_63.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Läst 20 augusti 2015. 
  5. ^ (på finska och svenska) ( PDF) Kommuner och kommunbaserade indelningar 2015. Finlands officiella statistik. Helsingfors: Statistikcentralen. 2015. sid. 71 (76 i pdf:en). ISBN 978–952–244–528–5. https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/103646/yksk28_201500_2015_net.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Läst 10 april 2023 
  6. ^ ”13vt -- Befolkning i tätorts- och glesbygdsområden kommunvis efter ålder och kön, 2021”. Statistikcentralen. Arkiverad från originalet den 9 april 2023. https://web.archive.org/web/20230409083509/https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/sv/StatFin/StatFin__vaerak/statfin_vaerak_pxt_13vt.px/. Läst 7 april 2023. 
  7. ^ ”Keminmaa - Partiernas och gemensamma listornas röstetal”. Kommunalvalet 2017. Justitieministeriet - Vaalit.fi. http://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2017/se/kutulos_241.html. Läst 23 februari 2018. 
  8. ^ ”Keminmaa - Resultatet enligt parti”. Kommunalvalet 28.10.2012. Justitieministeriet - Vaalit.fi. http://tulospalvelu.vaalit.fi/K2012/r/tulos/kutulos_keminmaa.html. Läst 23 februari 2018. 
  9. ^ ”Keminmaa - Invalda”. Kommunalvalet 2017. Justitieministeriet - Vaalit.fi. http://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2017/se/val241.html. Läst 23 februari 2018. 
  10. ^ ”11re -- Befolkning efter ålder (1-års) och kön områdesvis, 1972-2021”. Statistikcentralens PX-Web databaser. Statistikcentralen. https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/sv/StatFin/StatFin__vaerak/statfin_vaerak_pxt_11re.px/. Läst 23 mars 2023. 
  11. ^ ”11rm -- Språk efter kön kommunvis, 1990-2022”. Statistikcentralen. https://statfin.stat.fi/PxWeb/pxweb/sv/StatFin/StatFin__vaerak/statfin_vaerak_pxt_11rm.px/. Läst 27 april 2023. 
  12. ^ Palola, A.-P: Yleiskatsaus Suomen keskiaikaisten seurakuntien perustamisajankohdista (Översikt över grundläggandet av de medeltida församlingarna i Finland), Faravid 18-19 (1994/1995), s. 95-96, Åbo domkyrkas svartbok, Helsingfors 1890, nr 53, 111, 225, 227, Finlands medeltidsurkunder III, Helsingfors 1921, nr 2544

Externa länkar

Media som används på denna webbplats

Circle frame.svg
A transparent circle on a light-colored background (hex color code #F9F9F9), designed to be placed over content to show only that portion within the circle. The circle has a black border 0.5% as wide as its outside diameter.
Keminmaa Old Church 2003 07 26.jpg
Medieval greystone church in Keminmaa (near the city Kemi) in Finland.
Lapin maakunnan vaakuna.svg
Coat of arms of Laponia, Finland
Keminmaa.jpg
Municipal border sign of Keminmaa, Finland
Map-icon.svg
Författare/Upphovsman: Loginname, Licens: CC BY-SA 3.0
Map icon
Keminmaa sijainti Suomi.svg
Författare/Upphovsman: Fenn-O-maniC, Licens: CC BY-SA 3.0
Location of Keminmaa in Finland.
Keminmaa.vaakuna.svg
Keminmaa vapen